wełna

piątek, 12 lutego 2016

Barwienie naturalne - Mój przyszły ogród ....

Za pasem wiosna :) Zafascynowało mnie barwienie naturalne. Postanowiłam założyć sobie w swoim ogrodzie , rabatki z roślinami używanymi do farbowania. Do tego celu zakupiłam już nawet kilka paczek nasion. Najważniejszą moją zdobyczą  są nasiona Urzetu Barwierskiego , daje on barwnik niebieski jest bardzo efektowny , ale uzyskanie go jest trudne. Dla mnie początkującej , może byc problemem , ale na pewno spróbuję. Oczywiście jak roślinka urośnie.
nasiona urzetu barwierskiego
 Druga taką ciekawą rośliną jest Krokosz Barwierski jest to roślina jednoroczna , jest żródłem barwnika żółtego i czerwonego . Barwniki znajdują się w płatkach kwiatów.
Krokosz Barwierski
 O Aksamitce i Nagietku nie będę się rozpisywać bo to popularne rośliny. W Aksamitce farbowałam w tamtym roku. Wyszedł piękny oliwkowy kolor. Bez żadnych chemicznych zapraw

 Oczywiście zaopatrzyłam się w podstawowe środki bejcujące jak - Ałun , Siarczan Żelazowy i Siarczan Miedziowy. . Czekam jeszcze na dostawę kamienia winnego i hydrosulfitu ( wyczytałam ,ze jest przydatny przy farbowaniu urzetem ) 

2 komentarze:

  1. Ciekawe rośliny, oprócz barwienia mają inne praktyczne zastosowania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak wiem niektóre są lecznicze :)

    OdpowiedzUsuń