wełna

wtorek, 16 lutego 2016

Natural dye - Krokosz barwierski - kora

Rozpoczęłam swoją przygodę z farbowaniem naturalnym. W jednej z zielarni internetowej kupiłam korę z krokosza barwierskiego.
kora krokosz barwierskiego
   Byłam bardzo 
kwiaty krokosza barwierskiego
zdziwiona  , gdyż do farbowania używa się kwiatów. Postanowiłam sprawdzić jaki daję kolor kora. Krokosz barwierski jest to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych .
 Pochodzi z Bliskiego Wschodu i Indii.  Jest żródłem barwnika żółtego i czerwonego. Barwnik żółty jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. W celu uzyskania barwnika czerwonego , płatki krokosza spryskiwano wodą w celu pozbycia się koloru żółtego. W przypadku mojego farbowania była to czysta improwizacja. Nie spodziewałam się otrzymać koloru czerwonego z odcieniami pomarańczowego. Jest to mój mały sukces. Barwiłam na dwa sposoby w pierwszym przypadku wełnę bejcowałam w ałunie a w drugim do bejcowania użyłam ałunu i siarczanu miedzi wyszedł jasny brąz. Jestem zaskoczona efektem i myśle ,że kora z krokosza to po prostu łodygi pocięte i wysuszone. Jeżeli moja uprawa się uda to na pewno będę suszyć nie tylko płatki kwiatów ale również łodygi. 


krokosz barwierski , kora - ałun

krokosz barwierski - kora zaprawa ałun + siarczan miedzi. Proporcje zapraw sypałam na oko, żadnej konkretnej receptury.


6 komentarzy:

 1. Ciekawe czy osiągnie się te same barwy w każdym przypadku? Tak na wypadek dorabiania przędzy. Ta różowo-malinowa wyszła prześlicznie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. przepraszam, ale to nie kora, tylko właśnie kwiat krokosza, wiem, jak wygląda, bo to zioło w medycynie chińskiej, którą się zajmuję. tak na 90% nie ma czegoś takiego jak kora krokosza

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam w odniesieniu do komentarza Dobro , kwiaty płatki też mam suszone a to wyglada jak łodyga pocięta i farbuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czynnikpsi na pewno spróbuję uprząść z tego nitkę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawe te Twoje doświadczenie... a moteczki mogą dać niezły efekt. teraz jestem ciekawa wyrobu własnych rąk....

  OdpowiedzUsuń